Montaż radiotelefonów na pojazdach.

Montaż radiotelefonów na pojazdach i samochodach to podstawa.

Montaż instalacji radiowej możemy wykonać w każdym pojeździe.  Robi się go zwykle w sieciach RRL (Sieć radiowa). Najczęściej łączność przebiega na kierunku pojazd – dyspozytor. Rzadziej pojazd – pojazd. W skład instalacji składa się:

Układ zasilania radiotelefonu
Jest bezpośrednim miejscem styku radiotelefonu z instalacją elektryczną pojazdu. Projektując go i montując zwracamy uwagę na to aby nie występowały zakłócenia. Nie powinien też radiotelefon zakłócać pracy instalacji samochodu. Podłączamy nasze radiotelefony w taki sposób aby po pojawieniu się zasilania automatycznie się uruchamiały.

Układ nadawczo-odbiorczy radiotelefonu
Radiotelefon i mikrofono-głośnik instalowane są w miejscach ergonomicznych dla korzystających z nich i równocześnie bezpiecznych.

Układ antenowy w pojeździe

Każde radio bez dobrze zestrojonej anteny – nieważne jaki producent – jest głuche. Antena jest takim zwieńczeniem całej pracy montera i układu. WFS <= 1,2 na środkowej części pasma i paraboliczna charakterystyka na skrajnych częstotliwościach jest pożądana a wręcz wymagana. Nie prawdą jest że WFS nie wpływa na odbiór tylko na nadawanie.

Okablowanie instalacji radiotelefonu
Staramy się wszelkie okablowanie chować w naturalnych kanałach instalacji elektrycznej. Staramy się robić tylko konieczne otwory. Do każdego tematu podchodzimy indywidualnie. Wszystkie otwory konsultujemy z właścicielem pojazdu.