Motorola GM-360 – historyczna seria radiotelefonów.

Radiotelefon GM-360

Witam. Dawno nie pisałem – nie było czasu – praca – praca – praca.

Dzisiaj postanowiłem wskrzesić legendarny model radiotelefonu GM-360. Na hasło że legendarny tu pojawi się krzyk – Legendarny ? ja go jeszcze używam. Owszem używa go do tej pory bardzo wielu ludzi, firm, Jednostek Straży Pożarnej. Pracuje w bardzo wielu radio przemiennikach, przekazuje dane telemetryczne. Szeroko stosowany jest również w Policji i Pogotowiu ratunkowym.

Radiotelefon GM-360 oferował bardzo ciekawą funkcję. Identyfikuje rozmówcę i wyświetla jego dane które są zapisane w radiotelefonie. Bardzo często słyszymy kody SELEKT V lecące jako roger po zakończeniu nadawania na kanałach PSP. Służą one do identyfikacji rozmówcy. Po ustawieniu w radiotelefonie odpowiedniego kodowania jesteśmy w stanie zdekodować dowolny ciąg znaków. Po odpowiednim w programowaniu dowiązań do kodu – czyli np 55121 – GBM 2/16 JRG Wadowice. Możemy też przy pomocy tych kodów też wywołać bezpośrednio jednostkę (radiotelefon) – na zasadzie wpisujemy jej kod i w radiotelefonie wywołanym włącza się dzwonek informujący dowódcę że chcemy wywołać łączność.

Kolejną ciekawostką jest to że po odpowiednim połączeniu dwóch radiotelefonów GM360 możemy zbudować profesjonalny radioprzemiennik. Łączymy wyjście audio z wejściem m.cz. i nadawanie uruchamiane w momencie detekcji nośnej.

Jeżeli ktoś chce wybudować własny przemiennik, przetestować ustawienia itp… Zapraszamy do nas: https://inforad.pl Pomożemy, doradzimy, wytłumaczymy.

Udostępnij ten wpis