Konsola dyspozytorska – CONSEL – test

Jakie radiotelefony obsługuje CONSEL

Witamy po dłuższej przerwie. Prawie rok temu drożyliśmy w jednej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej konsolę dyspozytorską firmy AKSEL z Rybnika – CONSEL. Teraz przyszedł czas na opisanie wrażeń.

Profesjonalna Konsola dyspozytorska CONSEL

Konsola dyspozytorska CONSELI nie jest to tylko chwyt marketingowy. Oprogramowanie począwszy od momentu instalacji – skończywszy na użytkowaniu – jest proste, przejrzyste, intuicyjne. Dyspozytor pracujący w oparciu o tą konsolę już po pierwszych minutach jest w stanie opanować podstawowe funkcje. Krótkie szkolenie oczywiście wpływa na plus. Dyspozytor według nas powinien zajmować się czymś innym niż myśleć „jak nadać przez radio”. Oprogramowanie CONSEL działa na każdym systemie Windows. Jest oprogramowaniem działającym na zasadzie – zainstaluj i zapomnij. Radioserwery pracują też podobnie. Instalujemy oprogramowanie na terminalu przeznaczonym bezpośrednio do obsługi radiotelefonu i zapominamy o nim. Na jednym radioserwerze możemy odpalić kilka modułów – w zależności od ilości wejść i wyjść audio.

Pomoc techniczna – kontakt z serwisem – najważniejszy i profesjonalny.

Przed instalacją systemu odbyliśmy szkolenie w siedzibie firmy AKSEL w Rybniku. Szkoleniowiec – Pan Mirek – przekazał nam wielką wiedzę na temat oprogramowania, sposobów konfiguracji, samej konfiguracji a także funkcjonalności oprogramowania. Pan Mirek mówił o oprogramowaniu z pasją, chciał jak najwięcej wiedzy przekazać. Udało mu się to w sposób profesjonalny. Konsola dyspozytorska którą konfigurowałem z jego wskazówkami działa nieprzerwanie od października zeszłego roku. Nie ukrywamy że radioserwer pracuje w skrajnych warunkach: hermetyczna szafa RACK 19″, wieża, pod dachem nie izolowanym. W czasie upałów temperatura otoczenia dochodzi tam do 60 stopni. Szkoleniowiec też odpowiedział na nasze pytania odnośnie systemu – było ich bardzo dużo – nadzwyczaj spokojny człowiek można o nim napisać 🙂

Warunki pracy konsoli dyspozytorskiej i radioserwerów a jej i ich stabilność.

Jak już wcześniej wspomniałem – system pracuje na wieży gdzie temperatura czasami dochodzi do 60 stopni. Cały sprzęt jest zamknięty w hermetycznej szafie. Przez ten rok nie odnotowaliśmy ani jednego zawieszenia się urządzeń, braku komunikacji, uszkodzenia. Radiotelefon MOTOROLA DM4600 i terminal do którego jest podłączony pracują oczywiście 24h/7. Zasilacz awaryjny który jest dobrany mocą i pojemnością akumulatora do wymagań prądowych stacji też pracuje bez zarzutu. Konsola która jest na stanowisku – komputer z monitorem dotykowym podobnie pracują bez zarzutu. Strażacy zawsze mogą liczyć na łączność. Z całą pewnością można stwierdzić że oprogramowanie CONSEL spełnia warunki łączności krytycznej.

Funkcje ułatwiające diagnostykę awarii – wszystko wbudowane.

Konsola posiada (na nasz wniosek) wbudowany system sygnalizacji utraty połączenia. Jest to dźwięk (przeraźliwy) i wyskakujące okno z informacją o utracie połączenia z radioserwerem. Dźwięk i alarm wizualny trwa do momentu potwierdzenia przez dyżurnego. Po potwierdzeniu wycisza się dźwięk i automatycznie program odłącza dany radioserwer. Cierpliwie czeka na naprawę sprzętu lub połączenia sieciowego.

Kolejną rzeczą jest monitorowanie stanu radioserwerów przez protokół SNMP i system ZABBIX. Firma AKSEL dostarcza szablony do tego oprogramowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyciągnąć wszystkie informacje, wizualizować je na stronie WWW, wysyłać informacje SMS, bądź e-mail do osób odpowiedzialnych za sprzęt. W tym przypadku w konfiguracji ogranicza nas tylko nasza wiedza i wyobraźnia.

Oprogramowanie CONSEL ma także funkcję wysyłania błędów ze swojego serwera logów bezpośrednio do producenta. W przypadku dziwnych awarii firma ta jest w stanie zdiagnozować problem i na poczekaniu wypuścić poprawkę.

Konsola dyspozytorska pracująca w trybie VOTING – zalety i wady – prawda i mity

System Votingowy konsol dyspozytorskich CONSEL

System VOTING’owy ostatnio stał się bardzo popularny. Szczególnie po tym jak KG PSP zmieniła instrukcję łączności w PSP. Prawda jest taka – system wyboru najlepszego sygnału polega na tym że mamy na konsoli dyspozytorskiej na raz kilka radiotelefonów a na głośniki jest puszczany dźwięk z radiotelefonu z którego poziom sygnału jest największy. Reszta radiotelefonów jest wykluczana – wyciszana.

System znakomicie sprawdza się w terenach górzystych w których jest kilka stacji przekaźnikowych. Największe instalacje dla Straży Pożarnej posiadają po 9 radiotelefonów wyniesionych. Konsola z automatu wybiera radio i ustawia zwrotne PTT na tym radiotelefonie. Ułatwia to dyżurnemu znacząco pracę.

Niestety takie rozwiązania mają swoje wady. Przy takiej ilości radiotelefonów, różnej propagacji fal – w zależności od ukształtowania terenu nie zawsze automatyczny wybór nadawania jest dobry. Jeżeli tereny pokrycia radiotelefonami się nakładają może to być różnie. Dlatego dyspozytor ma też funkcję wyboru radiotelefonu z którego chce nadawać. Ludzie którzy pracują na stanowiskach znają swój teren bardzo dobrze i wiedzą też z którego przemiennika w danym regionie słychać. Dlatego dużą rolę przy systemach VOTINGOWYCH odgrywa człowiek.

Podatność systemu na awarie – spełnienie wymogu łączności krytycznej.

W przypadku konsol dyspozytorskich firmy AKSEL „CONSEL” nie ma jednego punktu awaryjnego który wyklucza działanie całego systemu. W ciągu kilku minut jesteśmy w stanie na dowolnym komputerze zainstalować oprogramowanie dyspozytorskie. Można też przygotować stanowisko awaryjne. Najczęściej jednak na stanowiskach kierowania komendantów są dwa. W przypadku awarii jednego z radioserwerów zostaje on wyłączony z konsoli i pozostałe przejmują jego funkcję. Żeby z aktualizować oprogramowanie nie musimy wyłączać całego systemu. Aktualizacje pobierają się automatycznie z serwera aktualizacji.

System VOTINGOWY – konsola dyspozytorska – a połączenia VPN

Kolejną zaletą systemu CONSEL jest to że nie potrzebuje on sieci VPN. Wszystkie dane przekazywane są zaszyfrowanym protokołem. Każdy radioserwer nie musi być w jednej podsieci. Cala komunikacja odbywa się protokołem IP. Możemy łączyć system w dowolnych lokalizacjach na świecie. System także może znajdować się za FIREWALLEM. Odpowiednio przekierowane porty pozwalają na filtrowanie ruchu. Czyli przez zwykły routing pakietów bez problemu skonfigurujemy naszą konsolę. Najważniejsze jest to żeby czas dotarcia do konsoli nie miał więcej niż 60 ms. Tu mowa jest o pingu. Ważne jest też żeby łącze nie gubiło pakietów (WIFI). Co prawda dźwięk jest przesyłany protokołem UDP i to nie ma dużego wpływu na utratę jakości ale jednak zaleca się.

Łącza GSM czy stacjonarne do konsoli dyspozytorskiej?

Więc tak – poziom łącz GSM na obecną chwilę w Polsce jest bardzo wysoki. Lecz niestety nie polecamy tej usługi jako głównego łącza do radioserwerów. Nie spełni on wymogów łączności krytycznej. W przypadku skupisk ludzi nadajniki GSM są tak dociążone i w każdej chwili mogą zawieść. Polecamy zawsze stosować dwa łącza internetowe. Najlepszy wybór to światłowód – który jest doprowadzony ziemią – to cud miód i orzeszki. Jeżeli lokalizacje są zbudowane w oparciu o sieć OST112 to mamy sprawę rozwiązaną. Jeżeli jeszcze nasze lokalizacje działają w jednym VLAN’ie to tym bardziej.  Podsumowując. 1. OST112 2. Światłowód. 3. Radiolinia 4. GSM

Podsumowanie artykułu o konsolach dyspozytorskich.

Konsola dyspozytorska bardzo ułatwia sprawę dyżurnemu. Załatwia nam myślenie czy dolecę, czy będzie mnie słychać, czy uratujemy kogoś bo będzie z nim łączność i szybko przyjdzie pomoc. Są różne zdania na temat konsol przedkładane przez strażaków. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, swoje preferencje, swoje ucho. My z całym sercem po roku testu konsoli firmy Aksel jesteśmy w stanie powiedzieć – to dobry wybór. Polecamy całkowicie.

 

 

Udostępnij ten wpis