Ostatnio dostajemy bardzo dużo zapytań typu: jakie radio CB do osobówki.
Dlatego odpowiadamy:
Radio do osobówki – najlepiej jak najprostsze, bez wodotrysków, różnych udziwnień itp… Powinno posiadać podstawowe funkcje takie jak:
- Squelch – blokada szumów – najlepiej by była automatycznie ustawiana ( nowe radia to oferują)
- ASC – Ogranicznik trzasków – bardzo przydatna funkcja gdy nie mamy możliwości skorzystania z automatycznej blokady szumów. Dźwięk staje się przyjemniejszy dla ucha.
- Wyjście na głośnik zewnętrzny – w maszynach, ciężarówkach starego typu bardzo przydatny jest głośnik zamontowany na zewnątrz. Najbliżej ucha, lub w miejscu słyszalnym. Pozwala on lepiej zrozumieć korespondencji.
Moc CB jest ograniczona przepisami i maksymalna dopuszczona u nas w kraju wynosi 4W. Używamy modulacji najczęściej w Polsce AM, chociaż i zdarzają się ludzie pracujący w FM.
Ważną rzeczą jest przycisk „tzw szybka 9” Kiedyś kanał 9 był kanałem ratunkowym. Do tej pory zdarza się że w komendach Państwowej Straży Pożarnej na Stanowiskach Kierowania są zamontowane CB-radia. Jest prowadzony ciągły nasłuch na kanale 9. Gdy jesteśmy w dziurze że nie ma zasięgu sieci komórkowej ( a jest ich wbrew pozorom dużo ) nie ma telefonów stacjonarnych to CB w osobówce może uratować nam życie.
Radio w osobówce pełni też funkcję antyradaru. Mamy na bieżąco informację o patrolach policji, sytuacji na drodze, korkach a co najważniejsze – możemy ominąć korek dzięki kolegom kierowcom. Czasami na CB radiu dowiemy się więcej o skrótach dla osobówek niż z nawigacji samochodowej.
Pamiętajmy: CB-radio w osobówce – jego zasięg głównie zależy od prawidłowo zamontowanej i zestrojonej anteny. Jadąc do serwisu CB prośmy o wydruki z analizatorów antenowych którymi są strojone anteny.