Przemiennik strażacki

Dawno dawno temu otrzymaliśmy zapytanie ofertowe z KP PSP Wadowice odnośnie zlokalizowania i zbudowania dla nich radioprzemiennika częstotliwości na ich kanał powiatowy. Miało to służyć zwiększeniu zasięgów łączności na terenie powiatu wadowickiego na kanale powiatowym B008R. Założenia były proste – jak w każdej jednostce budżetowej – jak najniższe koszty i jak najwyższe parametry pracy. Po przeanalizowaniu dostępnych punktów na których możemy powiesić anteny, zaczęliśmy przeprowadzać symulacje programem Radio Mobile. Wiele prób, wiele lokalizacji, wiele wysokości, wiele rodzajów anten zasymulowanych – w końcu padł wybór. Kaplica na Groniu Jana Pawła II. Najwyższy punkt powiatu wadowickiego. (prawie wysoki jak Leskowiec). Zasięgi które zasymulowaliśmy w programie RadioMobile potwierdziliśmy w praktyce.  Tymczasowy maszt na górze i radio nasobne jako odbiornik  którym sprawdzaliśmy rzeczywistą łączność i poziom sygnału.

Radioprzemiennik na Grońu jana Pawła II
Radioprzemiennik na Grońu jana Pawła II (ta antena pod ASD-031 – to nie nasza robota)

Po wyznaczeniu punktu zaczęła się papierkologia. Telefony do UKE odnośnie częstotliwości – Muszę przyznać że z UKE w Krakowie współpraca układała się wzorcowo (pozdrowienia dla Pań ). Uzyskaliśmy niezbędną pomoc, szybko załatwiliśmy papiery, dostaliśmy częstotliwość po PKP. Jedyne na co czekaliśmy chwilę to uzgodnienia transgraniczne ( z tej okazji że miała byc zamontowana antena dookólna a do granicy z Słowacją było nie daleko).  Władze słowackie nie miały nic przeciwko pracy na tej częstotliwości i z mocą max 5w. Pismo z pozwoleniem RRL w którym były określone wszystkie warunki – tj: częstotliwość, modulacja, moc TX i parametry anteny wkrótce przyszło Pocztą na adres komendy.

W między czasie zabraliśmy się za budowę radioprzemiennika. Szafa rack 19″ w pełni hermetyczna zostala wyposażona w odgromnik firmy „TELEGARTNER” Do tego został zamontowany zasilacz o maksymalnym prądzie 8A RADMOR 3072. Oczywiście jako zasilacz miał funkcje zasilacza awaryjnego. Zasilanie awaryjne stanowił akumulator żelowy 12V 48Ah. Do tego doszło zabezpieczenie nadprądowe całej szafy.

Zasilacz Radmor 3072
Zasilacz Radmor 3072

Teraz przyszedł czas na radiotelefony. Przemiennik został wyposażony w dwa radiotelefony firmy Motorola GM-360 której to jesteśmy autoryzowanym partnerem. Zostały one połączone odpowiednio przez złącze akcesoriów. Kabel został przygotowany przez nas zgodnie z rozpiską pinów wejścia GPIO. Do tego doszło podłączenie pinu do automatycznego włączenia przemiennika po powrocie zasilania.  Oczywiście radiotelefony zostały zaprogramowane na odpowiednie częstotliwości i funkcje. Jako że to była wersja niskobudżetowa przemiennik nie posiadał osobnego sterownika SELEKT5 służącego do zmiany kanałów, informacji o rozładowaniu akumulatora, i zdalnego wyłączenia.

Radiotelefon Motorola GM-360

Oczywiście idąc dalej w szafie radioprzemiennika zamieściliśmy duplexer. Duplexer pozwala na jednoczesne nadawanie i odbiór na tej samej antenie w odpowiednim odstępie. Zapewnia on filtrację częstotliwości z wszelkich zakłóceń i odpowiednie tłumienie zaporowe dla TX i RX.  Zastosowaliśmy dupelxer zamiast dwóch anten na różnych wysokościach ze względu na koszty i brak konstrukcji masztu.

Tym sposobem zakończyliśmy montaż w szafie elektrycznej.  Nadszedł czas na montaż anteny ASD-031 . Wybór taki ze względu na dużą wysokość, potrzebę nagłęgo zejścia listków w dół, pozatym szeroki pasmo które oferowało prawidłowy WFS na częstotliwości RX i TX.  Zostało to wszystko zamontowane na maszcie antenowym o wysokości 3m. Cała instalacja została podłączona do instalacji odgromowej która istniała. Zostały przeprowadzone pomiary po skończeniu prac – zarówno odgromienie jak i WFS, straty na kablach ( DTF) i mocy kontrolnej radiotelefonów.

 

Po prawidłowym montażu przyszedł czas na testy w praktyce. Porównywaliśmy zasięg bezpośredni ze stacji KP PSP i przez przemiennik. Przemiennik pozwolił na zwiększenie pokrycia powiatu na kanale powiatowym straży pożarnej.

Przemiennik działa do dzisiaj, pomaga ratować ludzkie życie, ułatwia pracę strażakom.

Na obecną chwilę bardzo rzadko wykonuje się już samodzielne konstrukcje. Producenci sprzętu oferują wiele gotowych rozwiązań. Można je znaleźć np: Cyfrowe przemienniki MOTOROLA lub yfrowe przemienniki HYTERA

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to proszę o e-mail.

Pozdrawiamy.

Udostępnij ten wpis