Jak podsłuchiwać Straż Pożarną – poradnik

Witam. Dawno nie pisaliśmy ale wracamy do tego. Na obecną chwilę w Polsce nasłuch częstotliwości nie jest zabroniony. Zabronione jest tylko rozpowszechnianie zasłyszanych informacji w dowolnej formie. Zabronione też jest łamanie zabezpieczeń transmisji. Czyli prosto – jeżeli słuchamy na słuchawkach policji, straży, pogotowia – nie mówimy nic nikomu i do nasłuchu użyliśmy prostych urządzeń (np radiotelefon Motorola DM4600e) transmisja nie jest zabezpieczona algorytmem szyfrującym to nikt nam nie może nic zrobić.  W polsce też nie jest zabronione posiadanie urządzeń tylko i wyłącznie do nasłuchu. Dlatego powiem szczerze temat jest śliski. Wszystko zależy od prokuratora i adwokata 🙂  Znam przypadki że skonfiskowano sprzęt i nasłuchowiec już go nigdy nie odzyskał.

Drugi przypadek to nasłuch pasm lotniczych. Każdy skaner radiowy z modulacją AM to oferuje. Częstotliwości są od 118-136MHz.  Też jest dozwolony. Po prostu nie wolno nadawać (jeśli nie mamy uprawnień). Tutaj mogą nam przykleić możliwość spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym.

Trzeci przypadek to PKP – transmisja niczym nie zabezpieczona – słuchamy do woli  🙂 I tu jest ciekawostka – jeszcze takie coś jak RADIO-STOP. W każdym pociągu posiadającym radiotelefon kolejowy zamontowany jest układ reagujący na tony selektywnego alarmowania. Sekwencja nadana w odpowiedni sposób tzn. tony i czas odpowiedni. Uruchamiają układ hamulcowy w pociągu. Następuje awaryjne zatrzymanie pociągów – każdego który odbierze sygnał. Nie polecam zabawy radiostopem – choć można w internecie znaleźć dużo informacji na ten temat 🙂 Za to już jest paragraf.

 

W kolejnym odcinku zrobimy fotorelację z montażu anteny na 32m wysokości. Antena Helix ASD-032 VHF

Udostępnij ten wpis