Fronty wyniesione radiotelefonu – Podstawa zwiększenia zasięgu.

Consel - konsola dyspozytorska IP

Witamy. Dawno nie pisaliśmy. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat radiotelefonów wyniesionych.

Nie zawsze istnieje możliwość montażu anten, masztów na budynkach w których chcemy zlokalizować nasze centrum dyspozytorskie. Po pierwsze – nasze biuro znajduje się w bardzo niekorzystnej lokalizacji ( centrum miasta, niski budynek, brak możliwości budowy masztu) po drugie konstrukcja budynku lub administrator nie zezwala na posadowienie wieży nadawczej, a po trzecie spotykamy się z opinią sąsiadów że promieniuje i szkodzi to wszystko zdrowiu 🙂 )

Radiotelefon - front wyniesionyRozwiązaniem na to jest wyniesienie naszych radiotelefonów do lokalizacji zdalnych. W dzisiejszych czasach gdy internet, GSM, itp. działa prawie cały czas stale 🙂 możemy śmiało sobie na to pozwolić. Jeżeli nasze radia są to krytyczne (straż pożarna, pogotowie, policja, PKP) stosujemy wtedy własne łącza, światłowody, radiolinie.)

Radiotelefon wyniesiony obsługiwany jest z programu CONSEL który to tworzy wirtualny panel radiostacji. Na ekranie komputera mamy pełny panel radiotelefonu który działa i reaguje tak samo jak fabryczny. Możemy też tym sposobem wynieść kilka radiotelefonów na zdalne lokalizacje i uruchomić je na tym samym kanale. Niezależnie od tego czy to są radiotelefony cyfrowe czy analogowe, przesyłają one dane przy pomocy radioserwerów do stanowiska kierowania. Przesyłają informację o sile sygnału.

Panel Radiotelefonu
Dyspozytor ma pełne odwzorowanie radiotelefonu na ekranie CONSEL

Panel Radiowy CONSELOprogramowanie CONSEL porównuje siłę sygnału poszczególnych radiotelefonów i włącza na głośnik najmocniejszy. Nadawanie może odbyć się na tym samym kanale lub dyspozytor może wybrać dany radiotelefon z którego chce nadawać. Bardzo ułatwia to pracę dyspozytorowi, zwiększa obszar pokrycia zasięgiem, w przypadku awarii jednego radiotelefonu jeżeli zasięgi się pokrywają istnieje możliwość pracy na drugim.

Ta funkcja nazywana jest popularnie „VOTING” Jest stosowana bardzo często w terenach górzystych, gęsto zabudowanych, w których łączność wymaga nie lada wysiłku. Bardzo często stosuje ją Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna.

 

 

Udostępnij ten wpis