Anteny na masztach – prace alpinistyczne

Podstawowa prawda o zasięgu łączności VHF to jest – im wyżej antena tym lepiej 🙂 Dlatego oferujemy profesjonalny montaż anten na masztach kratowych, rurowych i innych konstrukcjach trudno dostępnych ( wieże kościołów, dachy budynków, kominy). Wykorzystujemy przy tym techniki alpinistyczne.

Maszt kratowy M400
Maszt kratowy

 

Posiadamy wszystkie niezbędne uprawnienia i badania do prowadzenia prac na wysokości. Nasz sprzęt służący do pracy posiada wszelkie atesty i certyfikaty. (Cenimy własne życie!!!) Żeby wyjść na maszt muszą zostać zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa. Na początku wyznaczamy i odgradzamy strefę pracy (żeby nic nikomu na głowę nie spadło z wysokości np. 70m).

RIG Przyrząd zjazdowy
RIG Przyrząd zjazdowy

Po ubraniu uprzęży, spakowaniu narzędzi i przygotowaniu elementów montażowych rozpoczynamy wspinaczkę. Czasami zabieramy sprzęt ze sobą od razu, czasami stosujemy układy wyciągowe – pionowe i skośne – wyciągamy wtedy anteny o długości np. 5m czyli tak zwane długie pałki na górę. Montujemy je, dokonujemy pomiaru anteny bezpośrednio po montażu bez podpięcia fidera – ma to na celu sprawdzenie czy podczas transportu nie została uszkodzona antena- Potem wciągamy fider antenowy i mocujemy go zgodnie z zaleceniami producenta.

W zależności która jest strefa wiatrowa i oblodzeniowa i uwzględniając występujące coraz częściej anomalie pogodowe w Polsce staramy się dawać zawsze więcej uchwytów ( szczególnie dotyczy to kabli pełno-płaszczowych) niż zaleca to producent. Np. w Małopolsce stosujemy rozstaw około 0,5m.   Podłączamy cały system antenowy jumperem ( super giętki kabel) z fiderem głównym. Po zakończeniu montażu dokonujemy pomiaru całego toru antenowego. Mierzymy także uziemienie masztu. Oczywiście kable uziemiamy uziemiaczami przed każdym zagięciem o 90 stopni Po skończonym montażu  sporządzamy protokół. I oddajemy go razem z fakturą za usługę. Na każdy montaż udzielamy gwarancji.

Fidery antenowe pełnopłaszczowe
Fidery antenowe

Montujemy także maszty balastowe pod radiolinie i niewielkie maszty kratowe.

Maszt antenowy balastowy
Maszt antenowy balastowy

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.