Fronty wyniesione radiotelefonu – Podstawa zwiększenia zasięgu.

Consel - konsola dyspozytorska IP

Fronty wyniesione radiotelefonu – Podstawa zwiększenia zasięgu.

Witamy. Dawno nie pisaliśmy. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat radiotelefonów wyniesionych.

Nie zawsze istnieje możliwość montażu anten, masztów na budynkach w których chcemy zlokalizować nasze centrum dyspozytorskie. Po pierwsze – nasze biuro znajduje się w bardzo niekorzystnej lokalizacji ( centrum miasta, niski budynek, brak możliwości budowy masztu) po drugie konstrukcja budynku lub administrator nie zezwala na posadowienie wieży nadawczej, a po trzecie spotykamy się z opinią sąsiadów że promieniuje i szkodzi to wszystko zdrowiu 🙂 )

Radiotelefon - front wyniesionyRozwiązaniem na to jest wyniesienie naszych radiotelefonów do lokalizacji zdalnych. W dzisiejszych czasach gdy internet, GSM, itp. działa prawie cały czas stale 🙂 możemy śmiało sobie na to pozwolić. Jeżeli nasze radia są to krytyczne (straż pożarna, pogotowie, policja, PKP) stosujemy wtedy własne łącza, światłowody, radiolinie.)

Radiotelefon wyniesiony obsługiwany jest z programu CONSEL który to tworzy wirtualny panel radiostacji. Na ekranie komputera mamy pełny panel radiotelefonu który działa i reaguje tak samo jak fabryczny. Możemy też tym sposobem wynieść kilka radiotelefonów na zdalne lokalizacje i uruchomić je na tym samym kanale. Niezależnie od tego czy to są radiotelefony cyfrowe czy analogowe, przesyłają one dane przy pomocy radioserwerów do stanowiska kierowania. Przesyłają informację o sile sygnału.

Panel Radiotelefonu

Dyspozytor ma pełne odwzorowanie radiotelefonu na ekranie CONSEL

Panel Radiowy CONSELOprogramowanie CONSEL porównuje siłę sygnału poszczególnych radiotelefonów i włącza na głośnik najmocniejszy. Nadawanie może odbyć się na tym samym kanale lub dyspozytor może wybrać dany radiotelefon z którego chce nadawać. Bardzo ułatwia to pracę dyspozytorowi, zwiększa obszar pokrycia zasięgiem, w przypadku awarii jednego radiotelefonu jeżeli zasięgi się pokrywają istnieje możliwość pracy na drugim.

Ta funkcja nazywana jest popularnie “VOTING” Jest stosowana bardzo często w terenach górzystych, gęsto zabudowanych, w których łączność wymaga nie lada wysiłku. Bardzo często stosuje ją Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna.

 

 

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *